CV Juhani Damski

Juhani Damski

Nimike Pääjohtaja

Yhteys juhani.damski@fmi.fi

Postiosoite PL 503, 00101 Helsinki

Käyntiosoite Erik Palménin aukio 1, 00560 Helsinki

Aiempi työhistoria

  • Yksikön johtaja, liikenne- ja viestintäministeriö 10/2013–12/2015
  • Tulosalueen johtaja, Sää ja turvallisuus, sekä varapääjohtaja, Ilmatieteen laitos, 2008–2013
  • Yksikön päällikkö, Meteorologinen tutkimus, Ilmatieteen laitos, 2004–2007
  • Ryhmäpäällikkö, Otsoni- ja UV-tutkimus, Ilmatieteen laitos, 2002–2004
  • Asiantuntijatehtävissä Ilmatieteen laitoksella vuodesta 1986

Julkaisutoiminta

Kansainväliset luottamustehtävät 

  • NORDMET Council, puheenjohtaja, 1.1.2016–
  • WMO – Maailman ilmatieteen järjestö (YK:n järjestö)
    • Suomen Pysyvä Edustaja WMO:ssa 1.1.2016–
    • Executive Council's Panel of Experts on Polar Observations, Research and Services, jäsen ja Services-työryhmän varapuheenjohtaja 2010–2013
    • WMO/EC Working Group on Antarctic Meteorology, World Meteorological Organization, jäsen, 1998–2003
  • European Centre for Medium Range Weather Forecasts (ECMWF)
    • Council, varapuheenjohtaja, 2016–
    • Policy advisory committee, puheenjohtaja, 2011–2014
    • Technical advisory committee jäsen, 2008–2010
  • International Ice Charting Working Group (IICWG), co-chair, 2011–2013
  • NORDMET Steering Committee (NOSC), jäsen, 2008–2013
  • NORDMET/NOSC/Nordic Ozone Group, puheenjohtaja, 1996–2002

Kotimaiset luottamustehtävät  

  • Suomen Arktisen asiain neuvottelukunnan jäsen 1.1.2016–
  • Suomen Turvallisuusverkko Oy, hallituksen jäsen, 2.3.2015–
  • Huoltovarmuuskeskus, hallituksen jäsen, 20.1.2014–31.12.2015
  • Maanpuolustuksen tieteellinen neuvottelukunta (MATINE), jäsen, 27.8.2014–31.12.2018
  • Hallinnon turvallisuusverkkotoiminnan neuvottelukunnan jäsen (TUVE), 22.1.2014–31.12.2015
  • Valtionhallinnon tieto- ja kyberturvallisuuden johtoryhmän jäsen, 1.1.2014–31.12.2015
  • Valtioneuvoston tutkimus-, ennakointi-, arviointi- ja selvitystoimintaa koordinoiva työryhmä (TEA-työryhmä), jäsen, Toimikausi: 23.5.2014–31.12.2015
  • Digitalisaatiohankkeita valmisteleva työryhmä, jäsen, 1.8.2015–31.12.2015
  • Tietohallinnon kehittämis- ja koordinaatioryhmä (TIETOKEKO), jäsen 5/2015 alkaen, Toimikausi: 1.7.2013–31.12.2015.