Revontulet ja avaruussää 7.11. klo 10.10
Revontulet todennäköisiä massapurkausten saapuessa Maahan.
Geomagneettinen aktiivisuus on jatkunut myrskyisänä keskiviikkona saapuneen koronan massapurkauksen sekä koronan aukon nopean virtauksen vaikutuksista. Yön aikana revontuliaktiivisuus on ollut ajoittain korkea ja revontulia on näkynyt eteläisessäkin Suomessa siellä missä pilvisyys on sen sallinut.
Perjantaiaamuna noin kello 7 seuraavan massapurkauksen shokki saapui Maahan. Tämä massapurkaus oli mallinnettu parhaiten Maahan päin suuntautuneeksi, joten shokkirintaman perässä kulkeutunee Maahan asti myös magneettinen pilvi ja geomagneettiset myrskyjaksot ovat todennäköisiä. Tämän lisäksi vielä yhden massapurkauksen hipaisun odotetaan saapuvan Maahan myöhemmin perjantain aikana tai varhain lauantaina.
Revontulten todennäköisyys on suuri viikonlopun alkaessa massapurkausten vaikutuksesta. Aktiivisuus voi yltyä voimakkaaksi geomagneettiseksi myrskyksi ja erityisesti lauantain vastainen yö on otollinen revontulien näkemiselle. Vielä saapuvaksi odotetun massapurkauksen ja nopean aukkotuulen vaikutuksista myös lauantain ja sunnuntain välisenä yönä revontulille on tällä hetkellä arvioitu suuri todennäköisyys. Massapurkaukset aiheuttanut auringonpilkkualue on pysytellyt aktiivisena ja ylittää viikonlopun aikana Auringon keskimeridiaanin.
Revontulten todennäköisyys
pe-la: suuri
la-su: suuri
su-ma: kohtalainen
Todennäköisyydet koskevat Suomen etelä- ja keskiosia. Lapissa revontulet ovat yleisiä rauhallisenkin avaruussään aikana. Katso myös pilvisyystilanne ja paikallissääennuste.
Magneettinen aktiivisuus kuluneen vuorokauden aikana
Revontulten todennäköisyys on kohtalainen, kun R-luvun viimeisin arvo ylittää keltaisen katkoviivan osoittaman alemman kynnysarvon. Todennäköisyys on suuri, kun R-luku ylittää punaisen katkoviivan osoittaman ylemmän kynnysarvon. Kynnysarvot ovat asemakohtaisia. Tässä pylväskaaviossa esitetään vuorokauden historia ja kartalla viimeisin arvo.
Sodankylän havainnot tuottaa Oulun yliopiston Sodankylän geofysiikan observatorio.
