Revontulet ja avaruussää 11.2. klo 11.25
Pienet avaruussään häiriöt ovat mahdollisia
Geomagneettinen aktiivuus kohosi hieman tiistai-iltana, kun aurinkotuulen magneettikenttä kääntyi eteläiseksi. Aktiivisuus ei kuitenkaan yltänyt myrskyn tasolle. Pieniä avaruussään häiriöitä voi keskiviikkona ajoittain esiintyä, mutta kovin suuria tapahtumia ei ole odotettavissa.
Revontulten todennäköisyys
ke-to: pienehkö
to-pe: pieni
pe-la: pieni
Todennäköisyydet koskevat Suomen etelä- ja keskiosia. Lapissa revontulet ovat yleisiä rauhallisenkin avaruussään aikana. Katso myös pilvisyystilanne ja paikallissääennuste.
Magneettinen aktiivisuus kuluneen vuorokauden aikana
Revontulten todennäköisyys on kohtalainen, kun R-luvun viimeisin arvo ylittää keltaisen katkoviivan osoittaman alemman kynnysarvon. Todennäköisyys on suuri, kun R-luku ylittää punaisen katkoviivan osoittaman ylemmän kynnysarvon. Kynnysarvot ovat asemakohtaisia. Tässä pylväskaaviossa esitetään vuorokauden historia ja kartalla viimeisin arvo.
Sodankylän havainnot tuottaa Oulun yliopiston Sodankylän geofysiikan observatorio.
