Revontulet ja avaruussää 24.3. klo 11.10

Avaruussää on aktiivista

Avaruussää on aktiivista koronan aukon nopean virtauksen ansiosta ja pienet geomagneettiset myrskyjaksot ovat mahdollisia. Aurinkotuulen nopeus on kuitenkin jo hieman rauhoittunut eiliseltä ja koronan aukon vaikutukset hiipunevat muutaman päivän sisällä. Huomenna keskiviikkona avaruussään aktiivisuutta saattaa kohottaa myös sunnuntaina havaittu koronan massapurkaus. Hipaiseva osuma on osin epävarma, mutta saapuessaan massapurkauksen vaikutukset voivat nostaa geomagneettista aktiivisuutta pienehkön myrskyn tasolle.

Revontulten todennäköisyys

  • ti-ke: pienehkö

  • ke-to: kohtalainen

  • to-pe: pienehkö

Todennäköisyydet koskevat Suomen etelä- ja keskiosia. Lapissa revontulet ovat yleisiä rauhallisenkin avaruussään aikana. Katso myös pilvisyystilanne ja paikallissääennuste.

Magneettinen aktiivisuus kuluneen vuorokauden aikana

Revontulten todennäköisyys on kohtalainen, kun R-luvun viimeisin arvo ylittää keltaisen katkoviivan osoittaman alemman kynnysarvon. Todennäköisyys on suuri, kun R-luku ylittää punaisen katkoviivan osoittaman ylemmän kynnysarvon. Kynnysarvot ovat asemakohtaisia. Tässä pylväskaaviossa esitetään vuorokauden historia ja kartalla viimeisin arvo.

Sodankylän havainnot tuottaa Oulun yliopiston Sodankylän geofysiikan observatorio.